To co najpopularniejsze, czyli… domy z poddaszem [PLUSY I MINUSY]

To co najpopularniejsze, czyli… domy z poddaszem [PLUSY I MINUSY]

Choć nie rzucimy tu twardymi danymi, ciężko nie odnieść wrażenia, że dom z poddaszem to najpopularniejszy styl budowlany w naszym kraju. Dziś przyjrzyjmy się plusom i minusom tego rozwiązania.

Kiedy decydujemy się na budowę domu, zawsze przeglądamy setki gotowych projektów, którymi inspirujemy się potem przy wyborze tego jedynego. Najczęściej klienci decydują się na domy z poddaszem użytkowym lub mieszkalnym. Skąd ten trend?

Powodów jest kilka – zaczynając od estetyki, bo przecież nie każdy jest fanem parterowych budynków, które niektórzy wręcz przyrównują do bunkrów. Oprócz wyglądu, na szali stawiana jest także funkcjonalność. Poddasze można z powodzeniem zaaranżować jako gabinet, sypialnia, pokój dla dzieci lub przestrzeń rekreacyjną. To kompromis dla osób, które zawsze marzyły o większej przestrzeni, ale które nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na wybudowanie wielkiego domu.

Domy z poddaszem zajmują zatem mniej miejsca na działce (dom piętrowy efektywniej wykorzystuje powierzchnię działki, niż dom parterowy o tej samej powierzchni użytkowej) Dodatkowo, aranżacja wnętrza daje właścicielom komfort oddzielenia strefy otwartej od strefy intymnej. Lokalizując sypialnię na poddaszu, strefa dzienna, dostępna także dla gości znajduje się na parterze, pokoje dzieci można zlokalizować na piętrze, a poddasze wówczas zostaje dla Ciebie. To daje kolejną możliwość – balkon. To szczególny plus w sytuacji, kiedy nasza działka jest atrakcyjnie zlokalizowana, w końcu chyba nic lepiej nie nastroi jak poranna kawa wypita na balkonie z widokiem na piękną okolicę. Dodatkowo, domy z poddaszem uważane są za bardziej energooszczędne niż domy parterowe, a także są tańsze w budowie, patrząc na powierzchnie domu netto.

Brzmi nieźle, co? Ale żeby nie było, domy z poddaszem mają także swoje minusy. Wiemy doskonale, że pochyły dach sprawia, że niektóre powierzchnie trzeba wykluczyć z powierzchni użytkowej (choć przy odrobinie kreatywności można ją skutecznie wykorzystać). Kolejnym minusem może okazać się problematyczne projektowanie łazienki, w której będzie trzeba uwzględnić skosy. Warto przemyśleć to odpowiednio wcześniej, aby po wprowadzeniu się do nowego domu przez wiele lat nie odczuwać dyskomfortu. Mieszkańcy domów z poddaszem często skarżą się także na problemy izolacją dachu. „W zimę jest za zimno, a w lato zbyt gorąco” – czasem na pewno się z tym spotkaliście. Warto zatem korzystać z usług profesjonalistów, którzy wyeliminują ryzyko takich przykrych niespodzianek.

Jeśli szukasz firmy, która zbuduje Twój wymarzony dom, to świetnie trafiłeś! WORMBUD zaprasza do współpracy. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej!